Montaż listew sufitowych - praktyczne porady

Skorzystaj z fachowej rady i ciesz się udaną zmianą designu

Montaż sztukaterii nie jest skomplikowanym zadaniem, do którego trzeba zatrudniać profesjonalną ekipę wykończeniową. Wystarczy, że dowiesz się, jak zamontować listwy przy suficie oraz jak dociąć listwy sufitowe w narożnikach i samodzielnie poradzisz sobie z tym zadaniem!

Jak zamontować listwy sufitowe?

Jeśli zdecydujesz się odmienić swoje wnętrze i ozdobić sufit sztukaterią, oprócz wiedzy, chęci i motywacji, przydadzą Ci się także odpowiednie narzędzia. Najważniejszy jest przede wszystkim dedykowany klej. Nie mniej istotne okażą się również piła do cięcia - mechaniczna lub ręczna, a także miarka i ołówek. Warto zaopatrzyć się również w skrzynkę uciosową i poziomicę. To pierwsze narzędzie
szczególnie przyda się do prawidłowego docinania listwy sufitowej, natomiast poziomica (może być też laserowa) zapewni symetryczny montaż.

Po pierwsze porządek!

Wychodząc z założenia, że dobra organizacja to gwarancja sukcesu, od samego początku, trzeba zadbać o podłoże, czyli miejsce, w którym zamierzamy przeprowadzić montaż. Sufit, czy ściana muszą być suche i oczyszczone. W przeciwnym razie cała dalsza praca nie przyniesie zamierzonego rezultatu, a wręcz przeciwnie - zakończy się niepowodzeniem! Przed montażem sztukaterii warto również zwrócić uwagę też na ogólny stan ścian i w razie potrzeby je wyrównać. Jeśli jednak nie ma takiej konieczności, należy przejść do montażu. I tutaj przyda się dokładna instrukcja.

Jak zamontować listwy sufitowe XPS w pokoju?

Aby zamontować listwy sufitowe XPS, należy postępować według następujących kroków:

  • Przygotuj narzędzia i materiały potrzebne do montażu. Będziesz potrzebować listew sufitowych, poziomicy, ołówka i nożyczek/ nożyka do tapet, a także kleju.

  • Ustaw poziomicę na suficie, aby upewnić się, że listwy będą montowane równo.

  • Odmierz odległość od ściany do miejsca, w którym chcesz zamontować listwę sufitową, i oznacz ją ołówkiem. To miejsce będzie służyć jako punkt odniesienia dla reszty listew.

  • Przytnij listwę sufitową na odpowiednią długość za pomocą nożyczek lub nożyka do tapet.

  • Nałóż klej do sztukaterii na listwy i ścianę/sufit.

  • Przyłóż listwę do sufitu, tak aby jej końce były równo z oznaczeniami ołówkiem. Przyciśnij ją delikatnie do sufitu, aby dobrze przylegała. Jeśli chcesz, aby listwa utrzymała się w danej pozycji, najlepiej wykorzystać w tym celu listwę prowadzącą, która utrzymuje listwę przysufitową, dopóki klej nie wyschnie. Równie dobrze w tym celu sprawdzają się gwoździe. Trzeba jednak pamiętać, aby po wyschnięciu kleju je usunąć.

  • Powtórz te kroki dla pozostałych listew sufitowych.

  • Po zamontowaniu wszystkich listew sufitowych możesz je pomalować według własnych preferencji. Najważniejsze, by farba nie zawierała żadnych rozpuszczalników, ponieważ mogą one uszkodzić listwę. Zaleca się użycie farb lateksowych lub akrylowych. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym poprzednim artykule blogowym o farbach do sztukaterii.
  • Pamiętaj także, aby dokładnie wypełnić szczeliny między listwami i sufitem np. specjalną masą do łączeń. W ten sposób uzyskasz oczekiwany efekt wizualny.

Listwy sufitowe LED montaż

Montaż listew sufitowych LED niczym nie różni się od montażu standardowej sztukaterii. Cały proces przebiega w ten sam sposób, z tą tylko różnicą, że do tego rodzaju listwy sufitowej można wkomponować taśmę LED. Wszystko dlatego, że listwa posiada wgłębienie, w którym można umieścić oświetlenie.

Jak przyciąć listwę sufitową za pomocą skrzynki uciosowej? I czy można poradzić sobie bez niej?

Aby przyciąć listwę sufitową za pomocą skrzynki uciosowej, należy postępować według następujących kroków:

 • Przygotuj narzędzia i materiały potrzebne do przycinania. Niezbędne okażą się: listwy ozdobne sufitowe, skrzynka uciosowa, piłka ręczna i nożyk do tapet.

 • Umieść listwę sufitową w skrzynce uciosowej, tak aby jej końce wystawały poza obręb skrzynki.

 • Przytnij listwę sufitową, wykonując cięcie pod kątem 45 stopni (w przypadku łączenia listwy sufitowej z listwą do zabudowy karnisza) lub na prosto (w miejscach łączeń listew). W razie ścinania listwy pod kątem należy ściąć również wystający trójkąt. Inaczej listwa nie będzie przylegała do bocznej ściany.

Jak dociąć listwy sufitowe w narożnikach?

Nie wiesz, jak dociąć listwę sufitową pod kątem? Wystarczy użyć skrzynki uciosowej z kątomierzem. Aby dociąć listwę pod kątem, trzeba umieścić ją w skrzynce uciosowej i ustawić kątomierz na odpowiedni kąt. Następnie trzeba przyciąć listwę, używając piłki recznej.

Jak dociąć listwy sufitowe w narożnikach wewnętrznych bez skrzynki?

Aby przyciąć listwę sufitową XPS bez skrzynki uciosowej, możesz użyć samego nożyka do tapet (ewentualnie piłki ręcznej). Należy postępować w następujący sposób:

 • Przygotuj narzędzia i materiały potrzebne do przycinania. Będziesz potrzebować listwy sufitowej, nożyka do tapet i, oczywiście, ołówka.

 • Oznacz miejsce, w którym chcesz przyciąć listwę sufitową.

 • Przy użyciu nożyka do tapet, przytnij listwę sufitową zgodnie z oznaczeniami ołówkiem.

 • Ostatni z wymienionych sposobów wymaga wprawy, dlatego ten rodzaj przycinania powinny stosować jedynie osoby, które mają pewne umiejętności manualne i wiedzą, jak ciąć listwy sufitowe i „operować" nożykiem do tapet, czy piłką ręczną.

 • Kiedy wiesz już, na czym polega docinanie kątów listew sufitowych, możesz zabrać się za remont, a raczej odświeżenie designu w Twoim mieszkaniu! Życzymy powodzenia, a jeśli nie masz jeszcze listew sufitowych - czas zajrzeć do naszej oferty!

Montaż listew sufitowych cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje montaż listew sufitowych? U fachowca zwykle jest to kwota ok. 35 zł za metr bieżący plus koszty materiałów. Dzięki samodzielnemu montażowi listew sufitowych można więc sporo zaoszczędzić. Dlatego warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się więcej o docinaniu listew styropianowych sufitowych, a także zamówić ozdobne listwy sufitowe, które będą idealnie pasowały do klimatu Twojego wnętrza.

Nie wiesz, jakie listwy wybrać? A może po pomiarach nie wiesz, ile ich zamówić? Skontaktuj się z LUX-STYR, na pewno pomożemy przygotować Ci zamówienie!

Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę