Montaż sztukaterii - krok po kroku - Kompleksowy poradnik

Jak dociąć listwę ozdobną styropianową?

Listwy ozdobne styropianowe są niebywale eleganckim rozwiązaniem używanym do wykończenia wnętrza. Wykorzystanie sztukaterii to sposób dekoracji, który posiada długą tradycję i z każdym dniem zyskuje na popularności. Poza wspaniałymi walorami estetycznymi i wysoką jakością sztukateria styropianowa chwali się wyjątkowo prostym montażem. Konkretne elementy można zamówić na wymiar, lecz często zdarza się, że listwy ozdobne styropianowe wymagają samodzielnej docinki.

Pod jakim kątem docinać listwy?

 • W linii prostej – wykonujemy docinanie pod kątem 90 stopni.
 • Ukos – wykonujemy docinanie zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne pod kątem 45 stopni.

Jakich narzędzi użyć do docinania listwy?

Pracę może ułatwić wykorzystanie ukośnicy, czyli mechanicznej piły, która wykonuje dokładne cięcia pod kątem. Jest to jednak drogi, specjalistyczny sprzęt, który nie każdy posiada. Alternatywnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie klasycznej piły ręcznej (najlepiej o jak najmniejszych ząbkach). Do precyzyjnego odmierzenia będzie wtedy potrzebna skrzynka uciosowa, która posiada specjalne rowki i wyżłobienia oznaczające odpowiednie kąty. Warto zaopatrzyć się w metr (przyrząd pomiarowy) oraz ołówek. Należy pamiętać także zachowaniu szczególnej ostrożności przy wykonywaniu wycinania listwy styropianowej ozdobnej, zwracając uwagę na bezpieczeństwo swoje i innych.

Docinanie listwy za pomocą skrzynki uciosowej – krok po kroku

 1. Przygotowanie miejsca pracy – nie może być zakurzone, tłuste czy mokre. Pracę należy wykonywać na wyczyszczonym, prostym i suchym podłożu.
 2. Naszykowanie niezbędnych narzędzi.
 3. Odmierzenie i zaznaczenie miejsca wycinki na listwie, dopasowanego do konstrukcji przy której będziemy montować element.
 4. Ustawienie skrzynki na przygotowanym podłożu.
 5. Umieszczenie listwy we właściwej pozycji, wzdłuż krawędzi skrzynki.
 6. W zależności od wymaganego efektu:
  • Pod kątem 90 stopni – umieścić piłę w rowku w linii prostej.
  • Pod kątem 45 stopni – umieścić piłę w rowku ukośnym.
 7. Następnie przystąpić do cięcia. Jeśli to możliwe, warto poprosić drugą osobę o przytrzymanie listwy, by wykonywana praca była jak najbardziej precyzyjna.

Odpowiednio przycięte listwy ozdobne styropianowe pod kątem 45 stopni, po przyłączeniu powinny idealnie do siebie pasować. Przed montażem warto również przeszlifować krawędzie listwy papierem ściernym. Następnym etapem jest montaż elementu.

Jak zamontować sztukaterię styropianową?

Nie ma drugiego takiego elementu służącego do zmiany przebudowy mieszkania, które wyglądają tak luksusowo przy niskich nakładach czasu i inwestycji. Wystarczy tylko weekend, aby dodać większej wartości wnętrzom.


Można wahać się przed podjęciem decyzji o instalacji listew styropianowych. Zwłaszcza w momencie, którym zapoznałeś się z filmami czy artykułami pokazującymi, że źle wykonane na przykład w niedokładny sposób montaż, może prowadzić do nieprawidłowego wykończenia, którego poprawa nastąpi tylko przy użyciu nowego elementu. Majsterkowicz, który pracuje ostrożnie i przede wszystkim z dużą cierpliwością, z pewnością osiągnie pożądane efekty w montażu listew.
Sztukateria – to elementy dekoracyjne dające nieskończone możliwości wykończenia wnętrz takie jak listwa ozdobna styropianowa. Dzięki swojej niezwykłej estetyce, dostępności oraz przystępnej cenie są coraz bardziej rozchwytywane i cenione. Kolejną zaletą sztukaterii jest niewątpliwa łatwość w montażu, który możemy wykonać samodzielnie.

Co będzie potrzebne?

 

 Sprzęt

 • Pędzel
 • Pistolet do kleju
 • 6 stopowa drabina
 • Taśma malarska
 • Papier ścierny
 • Zmiotka
 • Taśma miernicza
 • Skrzynka uciosowa

Materiały/ Narzędzia

 • Klej do styropianu
 • Miseczka z wodą
 • Masa szpachlowa/ Klej montażowy
 • Farba do wnętrz niezawierająca rozpuszczalników

Etapy montażu:

 • Zmierz pomieszczenie.

W pierwszej kolejności należy zmierzyć pomieszczenie pod kątem całkowitej długości ścian. Na przykład pokój o powierzchni 15 m2, posiadający dwie ściany o długości 5 i dwiema ścianami o długości 3 m i jeżeli nie posiada filarów, wystarczy Ci 9 odcinków sztukaterii styropianowej o długości 2 m.

Upewnij się, że kupiłeś wystarczająca ilość listew ozdobnych na pokrycie każdej ściany pomiędzy ścianą a sufitem. Należy, kupić o 25% więcej materiału, niż jest potrzebne.

 • Sprawdź powierzchnie

Oprócz zmierzenia pomieszczenia trzeba dobrze sprawdzić powierzchnię, na której będą montowane elementy. Jej suchość, czystość i gładkość, mówi o gotowości do przejścia do montażu.

 • Zabezpieczenie terenu

Pokrycie folią budowlaną podłogi, mebli i innych rzeczy znajdujących się w zasięgu działania to jedna najistotniejszych kwestii. Zabezpieczenie terenu sprawi, że pomieszczenie nie zostanie zabrudzone.

 • Docięcie elementów

Odmierz i zaznacz ołówkiem miejsce przeznaczone do cięcia listwy. Cięcie można zrobić z pomocą ręcznej skrzynki uciosowej i ręcznej piły. Można wykorzystać do tego również piły mechanicznej tak zwanej ukosowej. W ten sposób cięcia będą bardziej precyzyjne.


Ważna kwestia
Jeżeli robisz to pierwszy raz, warto poćwiczyć z kilkoma odpadkami, zanim przejdziemy do cięcia pełnych elementów listwy.

Krawędzie sztukaterii, należy przeszlifować papierem ściernym. W ten sposób będziecie mieć pewność, że idealnie będą się ze sobą stykać.

 • Aplikacja kleju

Nałożenie kleju za pomocą pistoletu na roboczą część elementu w kształcie zygzaku sprawi, że klej idealnie rozprowadzi się po całej powierzchni.

 • Klejenie

Kolejnym krokiem jest umieszczenie elementu na docelowej powierzchni i mocne dociśnięcie. Należy odczekać kilka minut, aby dobrze się przytwierdziły, a następnie rozprowadzić pędzelkiem z wodą klej, który wypłynął spod listew.

 • Niwelowanie szczelin

Występowanie szczelin podczas montażu jest nieuniknione. W takim przypadku na łączenie należy nanieść masę szpachlową i wygładzić ją, ponownie korzystając z pędzelka z wodą. W naszym sklepie dostępny jest akryl do łączeń wewnętrznych, który doskonale sprawdzi się przy niwelowaniu szczelin.

 • Malowanie listew
 1. Zabezpieczenie powierzchni. Jeżeli chcesz zmienić wygląd listew, zacznij od przyklejenia taśmy malarskiej wzdłuż górnej i dolnej krawędzi listew, gdzie stykają się z sufitem i ścianą. W przypadku, którym malowanie jest Twoją mocną stroną, na pewno taśmy nie będą potrzebne.
 2. Malowanie. Należy w wyżej wymieniony sposób pomalować wszystkie listwy i pozostawić listwę do schnięcia. Farba nie powinna w składzie zawierać żadnych rozpuszczalników.
 3. Dwie warstwy farby. Dla uzyskania najlepszego i oczekiwanego efektu malowanie warto wykonać kilkakrotnie, pamiętając o odstępie czasowym na wyschnięcie.
 4. Ostrożnie odklej taśmy malarskiej.

Tak wykonany montaż listew ozdobnych styropianowych zapewni trwałość elementów i wyjątkowy wygląd przez długie lata. Zapraszamy do obejrzenia całej gamy naszych produktów najwyższej jakości.

Montaż listew styropianowych w pokoju o powierzchni 15 m2 zajmie około 4 godziny.

Bezpieczeństwo

Montaż listwy styropianowej zawsze wiąże się z pracą nad podłogą, czyli na drabinie. Długie odcinki listew mogą być bardzo nieporęczne. Warto mieć przy sobie pomocnika, który potrzyma koniec listwy. Asystent może stanąć również na drabinie na Twojej wysokości lub stać na ziemi i kontrolować pracę za pomocą tyczki. Najczęściej takie prace wykonuje się samodzielnie, jednak z pomocą praca na pewno będzie lżejsza, przyjemniejsza i szybciej wykonana.

Dobrze wiedzieć
Najważniejszym narzędziem podczas montażu jest cierpliwość. Nigdy nie spiesz się przy przycinaniu.

Narożniki i łączniki

Aby jeszcze bardziej ułatwić montaż listew, dostępne są narożniki i łączniki. Produkty te, eliminują potrzebę cięcia listew pod kątem lub łączenia podczas montażu listwy.

Wypełnianie i szlifowanie

Gdy wszystkie listwy zostaną zamocowane na miejscu, wypełnij wszelkie połączenia lub pozostałe puste przestrzenie za pomocą silikonowanej, lateksowej masy uszczelniającej nadającej się do malowania. To samo uszczelnienie można nakładać oszczędnie wzdłuż górnej i dolnej krawędzi listwy, gdzie styka się ona z sufitem i ścianą. Do usunięcia nadmiaru uszczelnienia można użyć wilgotnej szmatki lub silikonowego narzędzia do zaklejania, aby uzyskać czysty, profesjonalny wygląd.

Wszelkie pozostałe otwory po gwoździach lub śrubach można wypełnić bezkurczową masą do szlifowania i malowania. Uważaj, aby nie przeszlifować powierzchni listew poliuretanowych. Szlifowanie poza podkładem bariery ochronnej może wymagać dalszego wypełniania i szlifowania w celu utrzymania powierzchni nadającej się do malowania.

Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.