Ukryty karnisz

Ukrycie karnisza niesie za sobą wiele pozytywnych cech. Dzięki takiemu zabiegowi, każde wnętrze nabiera klasy i wyjątkowej elegancji. Dodatkowo ukryty karnisz doda minimalizmu we wnętrzu.

Taka forma dekoracji pozwoli na skupieniu się na pięknych zasłonach i firanach, zamiast na mało estetycznym karniszu.

Dla wszystkich osób, którym zależy na skrupulatnym dobieraniu dekoracji do mieszkania, zabudowanie karnisza może okazać się strzałem w dziesiątkę! To właśnie elementy aranżacji będą dominować w każdym wnętrzu, a nie zwykły karnisz. Przy niewielkim nakładzie pracy można pozbyć się nieeleganckich elementów wykończenia wnętrza, zastępując je listwą karniszową.

Sposoby na zamaskowanie karnisza

Ukrycie karnisza jest możliwe przy użyciu karton gipsu lub maskownicy. Karton gips, mimo że wydaje się być niesamowicie trwały do tego zadania, to wymaga odpowiednich umiejętności manualnych. Jego przygotowanie i montaż może przynieść sporo trudności, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w takiej pracy.

Wykorzystanie karton gipsu daje stabilną konstrukcję, a także gładką i czystą powierzchnię. Jednak montaż karton - gipsowej maskownicy jest wieloetapowy, co może znacznie utrudnić wykonanie tego zadania.
W przypadku tego sposobu, zakrycia karnisza, należy precyzyjnie dociąć płytę, zamontować ją przy pomocy aluminiowych profilach, zaszpachlować, by na koniec móc ją dopiero pomalować.
Wybór karton - gipsu może okazać się czasochłonny, a także pracochłonny.

Kolejnym sposobem na ukrycie karnisza to wykonanie podwieszanego sufitu. Dzięki temu możliwe jest nie tylko ukrycie szyny, ale również wprowadzenie innowacji we wnętrzu. Podwieszany sufit daje możliwość stworzenia niepowtarzalnej aranżacji, ponieważ z łatwością można dodać do niego oświetlenie LED.

Aby ukryć karnisz za pomocą sufitu podwieszanego, trzeba w projekcie uwzględnić wnękę na szynę. Aby tego dokonać, należy skrócić sufit o ok. 30-40 cm.

 • Najczęstszym wyborem do zamaskowania szyny jest wykorzystanie listwy karniszowej. Jest to idealnie przygotowana listwa do zakrycia karnisza. Wykorzystany materiał styropian ekstrudowany XPS sprawia, że listwa jest:
 • Lekka, w porównaniu z karton gipsem, styropian pozwala na bezproblemowy transport i montaż.
 • Trwała, ponieważ większość ze styropianowych listew jest pokryta mieszanką kruszywa kwarcowego i żywicy akrylowej. To dzięki temu listwy są solidne i mogą posłużyć przez długi czas.
 • Odporna na uszkodzenia. Listwy styropianowe szczególnie dobrze absorbują wilgoć. Dzięki temu nie są one narażone na zniekształcenia.

Maskownica daje również możliwość zainstalowania przy niej oświetlenia LED, dzięki czemu wnętrze nabierze blasku i wyjątkowości.

Zajrzyj również do naszego wpisu dotyczącego montażu szyny sufitowej.

Oświetlenie przy maskownicy

Przy okazji zakrycia mało estetycznego karnisza za pomocą maskownicy, możliwe jest dodanie do niej niesamowitego oświetlenia. Maskownica posiada wgłębienie, w którym można zamontować taśmę LED. Dodatek takiego oświetlenia wyeksponuje piękno zasłon i firan, a co najważniejsze optycznie powiększy pomieszczenie.

Maskownica nie tylko zakrywa karnisz, ale posiada wiele funkcji. To dzięki jej wykorzystaniu można zakryć niedoskonałości i uszkodzenia w miejscu łączenia listwy ze ścianą. Równie ciekawą opcją jest wspomniane oryginalne oświetlenie, ponieważ w większości listew możliwe jest zamontowanie taśmy LED.

Montaż maskownicy

Wybór maskownicy karnisza jest jak najbardziej trafiony, ponieważ jej montaż należy do jednego z najprostszych zadań spośród reszty sposobów! Niepotrzebne jest duże doświadczenie, ani specjalne umiejętności. A co najważniejsze, przy montażu zbyteczne są wiertarki, gwoździe lub inne ciężkie sprzęty Z tym zadaniem powinien poradzić sobie każdy!

 1. Zanim rozpocznie się montaż, należy oczyścić sufit i ściany. Ważne jest, aby usunąć farbę, wybielanie lub inne powłoki, które pokrywają sufit. Jest to niezwykle ważne, ponieważ czysta ściana sprawi, że klej na pewno utrzyma montowaną listwę.
  Przed wykonaniem tego zadania, warto zakryć podłogę, parapet i resztę miejsc, które mogą być narażone na zabrudzenie.
 2. Po przygotowaniu powierzchni należy ją wypoziomować, jeśli jest taka konieczność. Gruntowanie można wykonać tylko wtedy, gdy sufit na pewno będzie dobrze oczyszczony i wypoziomowany.
 3. Kolejnym krokiem jest wykonanie pomiarów, aby listwa pasowała do wnętrza. Przy okazji pomiarów, warto od razu zaznaczyć wybrane miejsca, w których ma się pojawić maskownica. Dzięki temu można precyzyjnie zamontować listwę w wybranym miejscu.
 4. Kiedy poprzednie zadania są już prawidłowo wykonane, należy przejść do przyklejenia listew. Wystarczy jedynie klej do sztukaterii wewnętrznej. Aby dobrze zamontować listwę, klej należy nałożyć falistą linią i delikatnie docisnąć maskownice w wybrane wcześniej miejsce. Zbyt szybkie lub mocne przymocowanie do ściany może spowodować przesunięcie listwy, lub zabrudzenie jej użytym klejem.
 5. Ostatnim punktem pozostaje usunięcie kleju, który mógł zabrudzić listwę lub inny obszar w trakcie montażu. Do tego zadania świetnie sprawdzi się aceton.

Po udanym zadaniu pozostaje się jedynie cieszyć ze świetnie wykonanej pracy i nieziemskiego efektu! Dzięki listwie karniszowej szyna zostanie dyskretnie ukryta, a przy okazji można uzyskać nowe i ciekawe oświetlenie.

Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.