Ewolucja sztukaterii wewnętrznej i elewacyjne przebiegała na przestrzeni wieków. Stanowiła ważną pozycję w architekturze starożytnej, jednak jej popularyzacja miała miejsce dopiero w okresach renesansu i baroku. Jej najlepszy okres wyznaczany jest na przełom wieku XVII i XIX. Listwy sztukateryjne styropianowe zdobiły niegdyś tylko arystokratyczne salony. Dzisiaj dostępne są dla każdego. Wciąż jednak patrząc na piękne rozety, gzymsy czy listwy dekoracyjne styropianowe myślimy o luksusie i elegancji. Pomimo tego, że jej historia miała początek kilka tysięcy lat temu, obecnie wróciła do architektonicznych łask.
Wiele elementów sztukateryjnych kwitło na zewnętrznych elewacjach budynków jak i wewnętrznych. Dominowały wśród nich wzory kwieciste. Należy tutaj wspomnieć o X i XI wieku. Budowle w stylu romańskim i gotyckim, czyli przede wszystkim Kościoły, kaplice czy budynki państwowe były wręcz oblężone zdobieniami sztukaterii. Znajdowały się one najczęściej wysoko na sklepieniach, portalach. Tematyka kwiatowa ustępowała tematyce sakralnej. W renesansie bardzo popularnym motywem był Putto, czyli mały aniołek nawiązujący do greckiego boga Erosa.
Listwa sztukateryjna styropianowa wcale nie musi zmienić pomieszczenia na podobieństwo tego, które jest w pałacu. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie nowoczesnych elementów z klasycznymi. Taka aranżacja świetnie będzie współgrała z minimalistyczną estetyką. Jeżeli zastosujemy umiar, kolorystykę i zachowanie odpowiednich proporcji, pozwoli to na cieszenie się unikatowym wnętrzem.
Na rynku dostępne są całe gamy wzorów różnych elementów sztukaterii takich jak listwa sztukateryjna styropianowa, które możemy użyć w każdym pomieszczeniu.
Swoje zastosowanie znajdą w dekoracji
co pozwoli na odmienienie wizerunku wnętrza, czyniąc je gustownym i oryginalnym.
najniższe ceny
indywidualne projekty
szybka realizacja
transport na całą europę