Zapoczątkowanie stylu marokańskiego w Europie możemy zawdzięczać XIX wiecznym podróżnikom. Podczas wypraw do najdalszych zakątków Afryki i Azji sprowadzali rozmaite łupy egzotyczne, które służymy im do dekoracji pomieszczeń. Fascynacja orientem do dziś odgrywa ważną rolę nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również modzie. Wzory marokańskiej koniczyny widoczne są na stylizacjach wielu światowych domów mody.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładniej kulturze Maroka i temu jak w prosty sposób przenieść styl orientalny do łazienki.
Styl marokański można opisać w trzech słowach: przepych, żywiołowość, abstrakcja. Bogato zdobione wnętrza obfitujące orientalnymi wzorami i fakturami sprawiają, że czujesz się jak w centrum Marrakeszu. W prawdziwym marokańskim domu nie może zabraknąć drewnianych okiennic, ręcznie szytych kobierców i kolorowych lampionów. Wielu znawców kultury egzotycznej uważa, że zapach Maroko można upatrywać w aromacie przypraw takich jak: kurkuma, cynamon, curry czy gałka muszkatołowa. Należy zauważyć, że barwy tych ziół odzwierciedlają kolorystykę stylu marokańskiego. Rzadko spotyka się w nim zimne odcienie. Bardzo ważną rolę odgrywają również ornamenty ścienne z motywem egzotycznej roślinności.
Styl marokański stawia na naturalne i ekologiczne materiały. Najczęściej możemy w nim spotkać drewniane meble, ale także ozdoby z gliny. Dobrze znaną od starożytności jest mozaika egzotyczna. Kamienna, ceramiczna, drewniana, a nawet szklana odgrywa ważną rolę w niemal każdym marokańskim domu. Nie można również zapomnieć dekoracjach ściennych wykonywanych z wełny i lnu, a także wielokolorowych dywanów.
Jednym z najbardziej charakterystycznych motywów orientalnych jest marokańska koniczyna. Najczęściej można ją spotkać na dywanach, poduszkach, a także wielu innych dekoracyjnych formach. Kolejnym przykładem jest arabeska. To graficzny wzór przypominający kończynę najczęściej występujący w dwóch kolorach.
Meble w stylu marokańskim najczęściej są masywne i bogato zdobione. Najczęściej wykonywane są z drewna cedrowego i posiadają geometryczne wzory i żłobienia.
Zainteresowanie orientem można również zaobserwować w Polsce. Jednym z najbardziej znanych miejsc, w którym można podziwiać wpływ kultury marokańskiej, jest Pałac w Osieku. Choć z zewnątrz nie robi wrażenia to jednak w jego wnętrzach, znajdują się przepiękne arabeski podziwiane w całej Europie.
Maroko inspiruje nie tylko światowych rzeźbiarzy, ale również Polaków, którzy po wycieczkach do kraju orientu pragną posiadać w swoich domach coś, co by nawiązywało do doskonałej w każdym calu marokańskiej kultury. Styl marokański można uzyskać nie tylko poprzez sprowadzenie egzotycznych mebli z Afryki. Wielu polskich producentów posiada dokładnie odwzorowane przedmioty, które świetnie się nadadzą do uzyskania wnętrz rodem z Bliskiego Wschodu.
W przypadku łazienki sprawa jest na tyle prosta, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płytek nawiązujących do marokańskich wzorów. Wielobarwne, patchoworkowe kafle powinny się znaleźć również na podłodze. Warto pamiętać, aby zostawić co najmniej metr wolnej przestrzeni, niewykończonej płytkami. Łazienki marokańskie nie są wykończone całkowicie ceramiką. Warto bawić się stylami i stawiać na oryginalne rozwiązania. Podłoga w łazience zawsze może być drewniana a kafle zamontowane w kilku miejscach. Coraz częściej projekty łazienek posiadają tapetę we wzór marokańskiej kończyny.
Warto pamiętać, że łazienka nie musi być zaaranżowana jak prawdziwa marokańska łaźnia. Warto przełamać jej wygląd meblami. Pomyślcie jak zjawiskowo, będą wyglądać nowoczesne, białe akcenty wśród prawdziwych marokańskich detali. W łazience w tym stylu świetnie się sprawdzą wiklinowe akcesoria, najlepiej rękodzieła. Jednym najczęściej występującym elementów w kulturze Maroka są lustra w specyficznych kształtach.
W przypadku ceramiki w łazience warto wybrać wannę wolnostojącą i okrągłą umywalkę z mosiądzu.
Decydując się na aranżację łazienki w marokańskim stylu, możecie być pewni, że nasze wskazówki pomogą wam uzyskać wnętrze, jakiego pragniecie. Projektanci coraz częściej przeplatają w swoich projektach styl marokański z niezwykłym minimalizmem. Coraz częściej pojawiającym się elementem jest listwa sufitowa. Pomimo tego, że sztukateria ma się nijak do Maroka, to być może warto zastanowić się nad jej instalacją w tym egzotycznym, niebanalnym stylu.
najniższe ceny
indywidualne projekty
szybka realizacja
transport na całą europę