Jak zamontować deskę elewacyjną?

Chcesz w oryginalny sposób ozdobić swój dom? Szukasz trwałej i eleganckiej dekoracji, która wyróżni budynek na tle innych? A może chcesz po prostu ocieplić wygląd Twojego domu? Czytając te pytania, być może w pierwszej kolejności pomyślałeś o drewnie. Rzeczywiście surowiec ten ma długą tradycję, jednak nie jest też pozbawiony wad. Na szczęście jest inne rozwiązanie - deski elewacyjne styropianowe. Swoim wyglądem do złudzenia przypominają drewno. Zarazem są od niego tańsze, łatwiejsze w utrzymaniu i w montażu. A skoro już mówimy o montażu deski elewacyjnej, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą instrukcją układania desek na elewacji. 

Deska elewacyjna - jak montować?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak zamontować deskę elewacyjną, podpowiemy Ci, jakie miejsca na elewacji możesz udekorować za pomocą tej styropianowej ozdoby. I tu mamy bardzo dobrą wiadomość - deska elewacyjna jest niezwykle uniwersalna i oferuje wiele możliwości aranżacyjnych. Dekor ten świetnie sprawdzi się zarówno na całej powierzchni ściany, jak i jako pojedyncze akcenty na wybranych fragmentach fasady. Możesz np. umieścić deski przy samych oknach lub stworzyć z nich ozdobny pas nad drzwiami wejściowymi. Wszystko zależy od Twoich upodobań.

Montaż deski elewacyjnej jest niezwykle prosty. Możesz wykonać go samodzielnie bez konieczności zamawiania ekipy budowlanej. Wystarczy, że zaopatrzysz się w następujące narzędzia:

 • klej do sztukaterii styropianowej,
 • grunt zabezpieczający elewację,
 • lazurę do pomalowania desek,
 • drabinę,
 • papier ścierny
 • gąbkę nasączoną wodą.

Warto dodać, że praca przy montowaniu desek elewacyjnych styropianowych jest bezpieczna dla zdrowia - nie wymaga stosowania specjalistycznej odzieży ochronnej, osłon na oczy czy twarz. Przekonaj się, jak w prosty sposób układać deskę ze styropianu na elewacji.

jak zamontować deskę elewacyjną

Jak zamontować deskę elewacyjną - instrukcja krok po kroku

 1. Naszkicuj projekt dekoracji i zaznacz na nim miejsce, w których chcesz zamontować deski elewacyjne. Dzięki temu łatwiej wyobrazisz sobie całość planowej kompozycji.
 2. Zmierz i zaznacz wszystkie miejsca na fasadzie, przeznaczone pod montaż deski. Możesz wspomóc się np. listwami prowadzącymi, które zapewnią precyzję montażu i równe ułożenie ozdób.
 3. Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że dany fragment elewacji jest czysty, gładki i suchy. Dzięki temu zyskasz pewność, że deska styropianowa będzie się mocno trzymać.
 4. Jeśli zamierzasz układać deskę elewacyjną na wysoko położonych miejscach, np. bliżej dachu, postaw drabinę na stabilnym płaskim podłożu. W ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo.
 5. W razie potrzeby zabezpiecz fasadę budynku za pomocą gruntu, dzięki któremu poprawisz przyczepność montowanych dekorów.
 6. Przytnij styropianową deskę elewacyjną do pożądanych wymiarów. Krawędzie dekoracji oszlifuj papierem ściernym. Dokładną instrukcję docinania elementów sztukateryjnych znajdziesz w naszym artykule Jak dociąć listwy przysufitowe?
 7. Nałóż klej na wewnętrzną (roboczą) stronę deski, a następnie na wybranym fragmencie fasady. Użyj do tego celu pacy. Dociśnij dekor do ściany tak, by szczelnie do niej przylegał i nie przepuszczał wody.
 8. Oczyść ścianę z nadmiaru kleju za pomocą zmoczonej gąbki.
 9. Odczekaj, aż klej wyschnie, a następnie pomaluj deskę elewacyjną na wybrany kolor.

Czym pomalować deskę elewacyjną?

Do malowania deski elewacyjnej najlepiej zastosować lazurę akrylową przeznaczoną do malowania styropianowych elementów sztukaterii zewnętrznej. Możesz również użyć farby silikonowej. Pamiętaj o jednej ważnej zasadzie: Unikaj wszelkich barwników rozpuszczalnikowych! Rozpuszczalnik nieodwracalnie zniszczy styropianową strukturę, dlatego przed zakupem farby uważnie przeanalizuj jej skład. Lazurę lub farbę nakładaj cienkimi warstwami. Dzięki temu po wyschnięciu deska elewacyjna styropianowa będzie się pięknie prezentować - jej powierzchnia pozostanie gładka, bez brzydkich grudek czy pęknięć. Dla uzyskania głębi koloru powtórz malowanie kilkakrotnie aż do uzyskania pożądanego efektu.

Ile kosztuje deska elewacyjna?

Wszystkie modele desek elewacyjnych styropianowych są wykonane z polistyrenu ekspandowanego EPS 200. Materiał ten jest nie tylko wytrzymały, lecz także znacznie tańszy od drewna. Dzięki temu możesz niewielkim kosztem odświeżyć wygląd Twojego domu i długo cieszyć się niebanalną elewacją. Ponadto wysokogatunkowy styropian EPS 200 zachowuje swoje właściwości bez konieczności regularnej konserwacji, jak w przypadku naturalnych desek drewnianych. Sprawdź, jakie inne korzyści zyskasz dzięki montażowi deski elewacyjnej na ścianach Twojego domu.

Dlaczego warto zamontować deski elewacyjne styropianowe?

Skoro wiesz już, jak zamocować deskę elewacyjną, poznaj zalety tego rozwiązania architektonicznego. A jest ich niemało.

 • Deski elewacyjne drewnopodobne idealnie oddają fakturę i kolor prawdziwego drewna. Dzięki temu nadają budynkowi przytulny charakter.
 • Elementy dekoracyjne na elewację są odporne na rozmaite warunki atmosferyczne, a tym samym długo zachowują estetyczną prezencję.
 • Deski elewacyjne styropianowe zabezpieczają fasadę przed uszkodzeniami, wilgocią czy zabrudzeniami.
 • Doskonale maskują wszelkie mankamenty na elewacji.
 • Są bezpiecznym materiałem ze względu na niepalność polistyrenu EPS 200.

Jak widać, deski elewacyjne to nie tylko wysokiej klasy dekoracje. To również niezwykle praktyczne rozwiązanie, które poprawia wygląd budynku i chroni jego najbardziej wyeksponowaną część - fasadę.

Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę