Magazyny wnętrzarskie od lat są ważnym źródłem inspiracji dla wielu ludzi. Oryginalnie wykończone wnętrza dość często przedstawiają przestronne jadalnie z miejscami na 12 osób, kunsztownymi meblami i ociekającą złotą zastawą. Problemem wydaje się być jednak ogromna przestrzeń, której większość właścicieli domów nie ma lub po prostu nie potrafi wykorzystać.
W dzisiejszym artykule udowodnimy, że małą jadalnię można równie pięknie zaaranżować co dużą, jeżeli tylko zwrócisz uwagę na poniższe szczegóły.
Oficjalnie jadalnie pełnią ważną rolę podczas rodzinnych spotkań i specjalnych wydarzeń. W praktyce jednak nie są już tak powszechne jak kiedyś, a to za sprawą możliwości organizowania imprez okolicznościowych w restauracjach i lokalach. Brak konieczności przygotowywania posiłków, a następnie zmaganie się z uciążliwym sprzątaniem to duży komfort psychiczny i wygoda.
Nie oznacza to, jednak że jadalnie nie istnieją w polskich domach. Coraz więcej osób poszukuje rzeczy wielofunkcyjnych i wybiera małe, zgrabne najczęściej okrągłe stoły posiadające możliwość rozłożenia w razie gdyby zaszła taka potrzeba.
Nie zawsze drewno i okrągły kształt musi być znakiem rozpoznawczym małych jadalni. Warto nieco podrasować jego wygląd i postawić na marmur i niesymetryczną budowę.
Okrągłe stoły uważane są za świetne miejsce do rozmowy, natomiast długie, prostokątne zapewniają więcej miejsca do siedzenia.
Cztery miejsca w jadalni to podstawa. Krzesła nie powinny przytłaczać i zajmować zbyt dużo miejsca. Warto wybrać takie, które nie posiadają podłokietników. W ten sposób łatwiej się zmieszczą pod stołem, dając większą przestrzeń domownikom w ciągu dnia.
Niestandardowym rozwiązaniem, które coraz częściej możemy zaobserwować w domach, jest zainstalowanie ławki z pikowanym tyłem pod ścianą bądź w sposób wolnostojący. Elastyczne siedzenia nie monopolizują pomieszczenia, a pozwalają gościom na dodatkowe pogawędki z porcją pysznego deseru.
Stworzenie dobrego miejsca do przechowywania porcelany czy szkła to duży rywal małych wnętrz. Bardzo często to właśnie jadalnia jest miejscem, w którym przepiękne, starodawne komody gromadzą wszelkie akcesoria domowego użytku. W kameralnych wnętrzach, nie zawsze znajdzie się miejsce na tak okazały mebel. Warto jest wykorzystać każdy centymetr ściany i ulubione półmiski wyeksponować w otwartych szafkach. W ten sposób ułatwisz sobie dostęp do ulubionej zastawy stołowej.
Wiele projektantów wnętrz radzi, by w takich miejscach tworzyć zabudowy, które potrafią bezkonkurencyjnie maksymalizować przestrzeń. Nieodłącznym elementem takiego rozwiązania jest jednak posiadanie takiej możliwości, gdyż nie każda jadalnia posiada na tyle wolnego miejsca, by wykorzystać go w taki sposób.
Dekorowanie małej przestrzeni nie oznacza, że należy unikać wieloformatowych wydruków, wyrazistych kolorów czy pstrokatych tapet. Drewniany sufit czy tapeta inspirowana nowojorskimi muralami to odważny krok, ale jakże designerski! Nie można zapomnieć o lustrach i ich ogromnym znaczeniu w małych pomieszczeniach.
Ważnym elementem w jadalni są świeże kwiaty. Wypełniają przestrzeń nie tylko swoim zapachem, ale również wielobarwnością.
Jadalnie generalnie nie potrzebują jasnego oświetlenia. Kinkiety punktowe odeszły w zapomnienie na rzecz konkretnego źródła światła, które stanie się centrum całego pomieszczenia. Żyrandol w ogromnych rozmiarach da nie tylko efektowne oświetlenie, ale stanie się kapitalną dekoracją.
Jednym z ponadczasowych trendów wnętrzarskich jest wykorzystanie sztukaterii w pomieszczeniach. Bez względu na to, jaką rolę odgrywa w waszym domu jadalnia i jaką powierzchnią dysponuje, zasłużyła na zagospodarowanie w niej miejsca na listwy ozdobne styropianowe, których walory estetyczne nie mają granic. Dekory te podkreślą charakter wnętrza i wprowadzą do niego coś unikalnego. A jak wiadomo, każdy posiłek smakuje lepiej w gustownie urządzonym miejscu.
najniższe ceny
indywidualne projekty
szybka realizacja
transport na całą europę