Gzyms - sekret pięknych elewacji i wnętrz

Każda nieruchomość składa się z wielu części jak na przykład okna, drzwi czy dach. Oprócz tego można wymienić określone elementy architektoniczne, które dodają styl każdej nieruchomości. Oczywiście mowa tutaj o gzymsie.

Gzyms to element dekoracyjny, który umieszcza się na styku struktury z podbitką, wokół okien, wokół drzwi, ale także, między ścianą a sufitem. Patrząc, w górę widzisz elegancką, białą listwę, która najczęściej instalowana jest poziomo. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że gzyms zainstalowany pod podbitką dachową, wygląda jak korona.

Gzyms - czego o nim nie wiecie?

Historia gzymsu ma swoje korzenie już w starożytnej architekturze Greków i Rzymian. Klasyczna grecka architektura, gzyms wykorzystywała jako górny element belkowania. Znajdował się on bezpośrednio, nad kolumnami bądź poniżej dachu.

Choć dzisiaj pełni przeważnie role dekoracyjną, to kiedyś ich podstawowym przeznaczeniem było odprowadzanie deszczówki z dala od budynków. Konstrukcja ta wystawała z budynku.

Z biegiem lat wzory gzymsu, zmieniały się w zależności od okresu. Najczęściej można było je spotkać o prostych, ale i geometrycznych wzorach.
Warto wziąć pod uwagę to jak szybko się zmieniał ich styl. Jednym ze wczesnych stylów gzymsu, jest wklęsła, pozioma listwa z rozszerzającym się na zewnątrz szczytem. Model ten inspirowany był egipskimi obrazami i opierał się na przedstawieniu motywu liści.

Późniejsze wzory gzymsów, rozwinęły się w czasach włoskiego renesansu, ale można je również zobaczyć w stylu wiktoriańskim. Dość trudno jest dokładnie przypisać gzyms do danej epoki czy wieku ze względu na to, że czasem różne regiony miały szalenie różne ich projekty. Duży wpływ na to, miała zamożność właściciela domu. Im bogatszy, tym dekoracja była bardziej imponująca.

 

Gzyms i listwa styropianowa - są jakieś różnice?

Na początku może się wydawać, że nie ma zbyt dużej różnicy, pomiędzy gzymsem a listwą. Montowane są na szczycie ściany lub nieruchomości. Jednak, aby naprawdę poznać gzyms, należy cofnąć się znacząca w czasie, nieco dalej niż w przypadku listew. Choć obie te ozdoby znajdują swoje miejsce w architekturze i wystroju wnętrza, to jednak pełnią nieco inne funkcję estetyczne. Instalowane jednak w domach, tworzą płynne przejścia od góry ściany do sufitu w taki sposób, że trudno je odróżnić.

Gzymsy

Gzymsy zasadniczo są rodzajem listwy, zainstalowane na szczycie ściany i wystają przy tym na zewnątrz. Dekor ten, może zakryć kąt prosty utworzony przez miejsce łączenia, tworząc coś w stylu nadwieszenia. Przez tak wystającą część, może odprowadzać deszczówkę siąkającą po ścianie - ochrania powierzchnię przez czynnikami atmosferycznymi.

Listwy

Listwy zwieńczają daną powierzchnię, tworząc tak zwaną koronę. Jeżeli chodzi natomiast o nieruchomości, to wznoszą się wyżej niż szczyt ściany. Dzięki temu optycznie powiększają, sprawiając, że powierzchnia wydaje się wyższa. Ponadto dodają jej specjalnego wykończenia.

Niezależnie od tego, który dekor wybierzesz, doda on ogromnego szyku każdemu budynkowi.

 

Kiedy zastosować gzyms?

Z punktu widzenia architektury ściennej i sufitowej, gzymsy są elementami funkcjonalnymi, które zapewniają wsparcie w projektach domów i budynków. Wiele stropów i ścian, może mieć jednak również wartość estetyczną. Wszystko zależy od farb, tapety czy oświetlenia. Ustalenie, czy gzyms, można, zainstalować w danym pomieszczeniu wymaga znacznemu przyjrzeniu się całemu wnętrzu i jego wystrojowi.

Najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie gzymsów do listew. Na przykład listwa styropianowa, może być zamontowana pomiędzy ścianą sufitem, a gzyms natomiast może występować na takich elementach jak meble, kominki, drzwi czy wokół okien. W taki sposób można połączyć te dwa minimalistyczne dekory. Jeżeli chcesz stworzyć poczucie spójności w pomieszczeniu, możesz zdecydować się na wykorzystanie tych styropianowych produktów.

Jeżeli stoisz przed swoim domem i próbujesz, sobie wyobrazić jak powinien wyglądać Twój nowy budynek po renowacji lub nie masz pojęcia jak go zaprojektować i jak powinna wyglądać elewacja. Musisz zdecydować się na ten dekor. Gzymsy dają wiele możliwości projektowania elewacji, nie tylko na projektach zabytkowych, ale na nowoczesnych elewacjach i domach jednorodzinnych.

 

 

Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę