Sztukateria we wnętrzach - błędy początkujących

Nieodpowiednio dobrane lub źle zamontowane elementy sztukateryjne sprawiają, że otrzymujemy efekt odwrotny do zamierzonego.

Kiedy zabieramy się do montażu listew przysufitowych czy ściennych, bardzo ważne jest to, żeby zrobić to dobrze. Nie należy to do najtrudniejszych czynności, jednak jeżeli nie masz pewności co to swoich umiejętności - lepiej zatrudnić specjalistę.

Samodzielny montaż sztukaterii nie jest trudny. Dekory dobrej jakości, odpowiednie narzędzia i przygotowanie do całej instalacji są kluczem do sukcesu.

Jakie są najczęściej popełniane błędy?


Szczeliny - oddzielające się połączenia

Przycięte krawędzie mogą z czasem się rozchodzić ze względu na osiadanie domu, rozszerzanie i kurczenie pod wpływem wilgoci. To normalne, ledwo widoczne i całkowicie w porządku.
Jeżeli jednak w miejscu przycięcia pojawiają się wielkie szczeliny, oznacza to niepoprawne docięcie listwy lub innego elementu dekoracyjnego.

Lepiej poświęcić więcej czasu i uwagi na przygotowanie się do instalacji, niż zamontować niewyrównane, krzywe elementy, które mogą zepsuć cały wizerunek i estetykę wnętrza.

Nie obawiaj się jednak. W odpowiedzi na ten problem i wiążącą się z nim niepewność, na naszym blogu znajduje się kompleksowy poradnik - jak docinać i zamontować listwy ozdobne - krok po kroku.


Listwy, gzymsy pomalowane na niewłaściwy kolor

Jednobarwne stylizacje są eleganckie i subtelne, jednak kontrasty potrafią zdziałać cuda. Nawet jeżeli Twoje listwy są w tym samym kolorze co ściana (a wygląda to świetnie, kiedy jest dobrze wykonane), warto wybrać odmienne kolorystycznie wykończenie. Takie rozwiązanie doda głębi całej kompozycji i podkreśli listwy w gustowny sposób.

Nie masz pewności jak pomalować sztukaterię? Skorzystaj śmiało z porad na naszym blogu.


Elementy niepasujące do estetyki panującej w domu

Wybierając listwy sufitowe, karniszowe czy oświetleniowe należy wziąć pod uwagę architekturę i estetykę całego domu. Nie ma sensu umieszczać zwykłej, prostej listwy w ozdobnym, poświęconym wiktoriańskiemu stylowi domu. To nie jest najlepsze rozwiązanie - potrafi rozstroić całą koncepcję estetyki wykończenia wnętrz.
Niespójna kolekcja

Bardzo nieestetycznie wyglądają listwy przysufitowe, które nie pasują stylistycznie do zainstalowanych listew karniszowych. Przed montażem upewnij się, że wybrałeś zrównoważoną kolekcję sztukaterii, która jest spójna. Podobnie wybierając grubą listwę przypodłogową, smukła listwa ścienna będzie kiepskim rozwiązaniem.


Nieproporcjonalne listwy

Klasyczne proporcje tworzą bardzo atrakcyjne wykończenia. Oczywiście można tworzyć abstrakcyjne wzory, jednak to te proporcjonalne, wyrównane i uporządkowane wyglądają estetycznie i podkreślają charakter wnętrz.

 

Jak wybrać sztukaterię do domu?

Przed wyborem elementów sztukaterii, warto zadać sobie kilka pytań. Między innymi:

  • Czy masz dzieci lub zwierzęta w domu, które mogą uszkodzić elementy sztukaterii - np. listwy styropianowe na ścianach? Jeżeli tak, należy się zastanowić czy nie lepiej postawić na inne rozwiązania dekoracyjne.
  • Jaka jest estetyka domu? Jeżeli masz wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym, lepiej wybrać modernistyczne wzory. Zbyt skomplikowane zdobienia mogą nie do końca pasować do całości aranżacji. Pomyśl, co będzie najbardziej spójne i oryginalne dla wystroju domu.
  • Jaki budżet możesz przeznaczyć na dekory sztukateryjne? Jeżeli fundusz jest ograniczony, możesz zdecydować się na listwy sufitowe, a zrezygnować z dodatkowych elementów takich jak taśmy oświetleniowe czy listwy karniszowe. Najlepszą decyzją są te wykonane z polistyrenu ekstrudowanego XPS - solidne, trwałe i do tego niedrogie.
  • Wykończenie dekoracjami ma być podkreślone czy stonowane? Od tego będzie zależał kolor, rozmiar i zdobienie listwy. Pamiętaj, aby pasowała ona do estetyki panującej w domu!
Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.