Każdy słyszał, jednak nie każdy wie czym, dokładnie jest. Ze sztukaterią mamy do czynienia mówiąc o elementach służących do dekoracji pomieszczeń. Najczęściej wykonywane są one ze styropianu oraz gipsu a montowane do ścian i sufitów. W skrócie mówiąc, sztukateria to elementy dekoracyjne, które mają odgrywać wiele ważnych funkcji w pomieszczeniach, ale również na zewnętrznych ścianach nieruchomości.
Sztukateria dość często kojarzona była z kiczem i przejawem braku gustu, dziś jednak mamy do czynienia z dekorami w zupełnie innej odsłonie. Łączone są one w bardzo ciekawy sposób z różnorakimi stylami. Jednak o tym w dalszej części artykułu.
Choć sztukateria przeżywa obecnie swoją świetność, to są to dekory, które pamiętają starożytny Rzym czy Grecję. W czasach tych najczęściej wykorzystywane były kolumn oraz gzymsy do dekoracji:
To właśnie Rzymianie odkryli, że z pomocą reaktywnej krzemionki i tlenku glinu, takiego jak ziemia wulkaniczna, możne szybciej zespalać elementy. Odtąd ta metoda stała się standardową formułą wytwarzania. Jednym z przykładów sztukaterii, Starożytnego Rzymu są słynne łaźnie w Willi Hadriana. Została ona wykonana w 120 roku n.e. Grecy jednak, jako pierwsi, akcentowali budowle ozdobieniami wykonanymi z drewna. Najczęściej były to drewniane listwy architektoniczne, służące upiększeniu budynków.
Warto również wziąć pod uwagę sztukę Mezopotamii i Persji. Tam sztukateria była stosowana w płaskorzeźbach figuratywnych lub ozdobnych. Ten trend można również zaobserwować w sztuce islamu. Jednym z przykładów jest Wielki Meczet w Samarze w Iraku, w którym wnętrzu występują ornamenty ozdobne.
Starożytne egipskie grobowce, posiadały pokryte ściany tynkiem sztukatorskim, które był następnie malowane. Rzeźbili oni również listwę z kamienia jako detal kolumn czy dekoracje stosowane na zewnątrz.
W gotyku doskonałe elementy architektury można było również spotkać w kościołach, budynkach państwowych czy kaplicach. Dominowały w nich toporne gzymsy, we wnątrz jak i na zewnątrz bogato zdobione na przykład we wzory kwieciste. Najczęściej znajdowały się one wysoko na sklepieniach, ale także ozdabiały portale. Wykorzystanie sztukaterii w miejscach sakralnych poskutkowało, zmianą ich motywu. Z biegiem lat wzory kwiatowe, zostały zastępowane tematyką sakralną. W kościołach można było spotkać rzeźby z motywem Putto, czyli uskrzydloną postać anioła, która nawiązywała do antycznego bóstwa.
Jej historia nie skończyła się na czasach starożytnych czy gotyku, a rozkwit przypada na przełom XVII i XIX wieku. Największa popularyzacja nastąpiła w czasach renesansu i baroku. W tych epokach techniki sztukatorskie zostały szlifowane przez Włochów i rozprzestrzeniły się w całej Europie, stając się jednym z najpowszechniejszych materiałów budowlanych. Tutaj możemy zaobserwować elementy wytworzone ze sztukaterii wapiennej.
Jednak jak w przypadku wielu modnych i sezonowych produktów, musiał przyjść czas schyłku. Okres XX wieku i towarzyszący mu modernizm, sprawił, że sztukateria nie była już tak widoczna jak kiedyś. Musiało upłynąć wiele lat, aby znów zaczęto ją stosować we wnętrzach.
Jak widać każdy naród i epoka w historii, posiadały swój własny styl sztukaterii, jedna koncepcja do dziś pozostała ta sama.
Jeżeli mówimy o rodzajach sztukaterii, w pierwszej kolejności należy wymienić dekory przeznaczone do dekoracji wnętrz, ale także zewnętrznych części budynków. Klasyczny podział sztukaterii dzieli się na:
Sztukateria wewnętrzna to elementy takie jak:
Wszystkie te elementy można naprzemiennie stosować w pomieszczeniach i łączyć ze sobą. Wpasują się do pomieszczeń o stylu klasycznym, a także i tych nowoczesnych. Zastosowanie elementów zależy tylko od Waszej wyobraźni!
Sztukaterię zewnętrzną stosuje się na zewnątrz budynku. W jej skład wchodzą przede wszystkim:
Ten rodzaj sztukaterii świetnie ozdobi budynek, nadając mu eleganckiego wyglądu. Wszystkie wyżej wymienione elementy, można ze sobą łączyć i tworzyć nowe konstrukcje ścienne.
Istnieje również inny podział sztukaterii ze względu na materiał, z jakiego jest wytwarzana. Możemy do niej zaliczyć:
Szeroka oferta wzorów i form pozwala na stworzenie niepowtarzalnych rozwiązań na ścianach, sufitach, ale również na strukturze budynku.
Sztukateria przeszła porządną transformacje od czasów starożytnych. W poprzednich epokach wykonywane były z gipsu i drewna, dzisiaj ze styropianu XPS. Przestała być domeną pałaców i salonów arystokratycznych, stając się dostępną dla wszystkich. Wzory i motywy, jakie obserwujemy, na dzisiejszych produktach nawiązują do tych antycznych, ale powstały również bardziej minimalistyczne formy. Wybór detali architektonicznych jest wręcz ogromny, zaczynając od przypodłogowych, kończąc na rozetach. Wykonane z gładkich materiałów zapewnią wyjątkowo gładką powierzchnię do malowania.
Warto również dodać, że sztukaterie współczesną wyróżnia dużą lekkość, odporność na uderzenia, wilgoć czy zmywanie. Trywialny montaż to największa zaleta tych dekorów.
najniższe ceny
indywidualne projekty
szybka realizacja
transport na całą europę