Montaż sztukaterii styropianowej — Poradnik

Jak montować sztukaterię Luxstyr? Czym pomalować listwy styropianowe? To najczęściej zadawane pytanie przez naszych klientów zwłaszcza tych, którzy mają problem z prawidłowo przeprowadzonym montażem sztukaterii. Oto szczegółowy poradnik, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez czynności, które należy wykonać, aby sztukaterie zamontować szybko i solidnie. Nie potrzebujesz do tego ani specjalistycznych umiejętności, ani sprzętu.

Pamiętaj — Montaż sztukaterii to zaledwie 5 kroków:

Montaż sztukaterii

1. Projekt sztukaterii

Przed przystąpieniem do montażu należy stworzyć projekt sztukaterii. Bardzo pomocne mogą się okazać programy do tworzenia grafik jak Photoshop. Dla laików wystarczająca okaże się kartka w kratę. Bez względu na to, czy Twoja sztukateria ma tworzyć konstrukcję ścienną, czy być przymocowana do sufitu, warto stworzyć projekt, by mieć pewność, że sztukateria wpasuje się w wygląd całego pomieszczenia. Projekt zrobiony? Pora na przygotowanie podłoża!

Warto wiedzieć!

W przypadku tworzenia konstrukcji ściennych bardzo pomocna okaże się poziomica laserowa. Rzuć na pustą ścianę obraz linii w miejscach wyznaczonych w projekcie. Zaznacz je delikatnie ołówkiem i przekonaj się jak wiele czasu, możesz zaoszczędzić.

2. Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do montażu sztukaterii należy w pierwszej kolejności zadbać o powierzchnię, aby montowane do niej listwy wyglądały estetycznie. Jeżeli powierzchnie są pokryte farbą, należy zadbać, aby były dokładnie oczyszczone, suche i odtłuszczone. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy użyć papieru ściernego do usunięcia delikatnych zabrudzeń. Świetnie sprawdzi się również drobnoziarnisty papier ścierny.

Sztukateria na tapecie

Jednym z problemów, który może pojawić się podczas montażu sztukaterii, jest klejenie dekorów do ściany pokrytej tapetą. Niestety trwałość dekorów na takim podkładzie jest o wiele niższa. Dlatego radzimy, aby przed przyklejeniem listew sufitowych usunąć tapetę, używając w tym celu zwilżonej gąbki. Nasiąknięty wodą materiał łatwiej odchodzi od ściany, ułatwiając pracę instalatorom.

Choć w naszych inspiracjach znajdziecie idealne połączenie sztukaterii i tapety, musicie jednak wiedzieć, że taki duet wymaga użycia kleju na bazie poliuretanu i polimerów. Ponadto jakość przeprowadzonego tapetowania, znacząco wpłynie na żywotność sztukaterii.

Jeżeli ściana jest już oczyszczona ze wszelkich nierówności, kolejnym etapem jest docinanie listew styropianowych.

Warto wiedzieć!

Odpowiednie przygotowanie podłoża to również czyste miejsce pracy. Zadbaj o to, aby miejsce montażu o ile jest to możliwe, było niezabrudzone. Unikniesz wtedy dodatkowe czyszczenia sztukaterii.

Niezbędne wyposażenie

(tabela)

3. Docinanie listew pod kątem

Ze względu na to, że listwy sufitowe najczęściej mają 200 lub 240 centymetrów, modyfikowanie ich długości (skracanie ich czy też docinanie pod odpowiednim kątem) to nieodłączne etapy montażu. Dość często z tego powodu, wiele osób sięga po pomoc fachowców, myśląc, że ich profesjonalne podejście lepiej zadba o wygląd całej instalacji. Niestety są to dodatkowe koszta. Docinanie listew pod kątem można przeprowadzić samodzielnie i to z pomocą dwóch narzędzi!

Pod jakim kątem ciąć listwy sufitowe?

Wszystko uzależnione jest od przeznaczenia i umiejscowienia. Listwy docina się pod kątem 90° i 45°. Jeżeli produkt ma być skrócony, należy uciąć go pod kątem prostym. Jeżeli listwy mają być docięte na rogach wówczas, należy przeprowadzić cięcie pod kątem 45°.

  • docinanie pod kątem 90° - kąt prosty;
  • docinanie pod kątem 45° - kąt ostry;

Warto mieć na uwadze, że w przypadku starego budownictwa możemy spotkać kąty o różnych miarach. Dlatego też poprawne wymierzenia pomieszczenia to podstawa.

Docinanie listew pod kątem 45°

Cięcie listew pod kątem 45° to zadanie, które wymaga wykorzystania skrzynki uciosowej. Nie ma drugiego tak dokładnego i tak funkcjonalnego narzędzia, który zapewni dokładne cięcie w tak prosty sposób. Nie można również zapomnieć o ostrej pile, która przeprowadzi dokładnie cięcie, nie uszkadzając krawędzi styropianu.

Warto wiedzieć!

Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt wizualny, musisz się upewnić, czy po połączeniu dwóch elementów listew ta sama strona obrabianego materiału będzie na tyle widoczna od wewnątrz i na zewnątrz.

 4. Klejenie listew styropianowych

Dzisiejsze komponenty wchodzące w skład nowoczesnej sztukaterii od firmy Luxstyr cechują się minimalną wagą, co znacznie wpływa na ich proces instalacji na ścianie, ale także suficie. Mało tego z całym procesem mogą sobie poradzić kompletni laicy niemający żadnego doświadczenia w pracach wykończeniowych. Proces klejenia elementów do podłoża, jest znacznie prostszy niż mocowanie go za pomocą wkrętów, kołków czy śrub. Wykorzystaj klej montażowy do styroduru z naszej oferty i obserwuj jak w prosty sposób, można zainstalować sztukaterie.

Wykorzystaj pistolet na klej i ułatw sobie zadanie. Zaaplikuj go w kształcie zygzaka, aby równomiernie rozprowadził się po całej powierzchni.

Warto wiedzieć!

Należy bardzo uważać z dociskaniem sztukaterii do ściany. Wystarczy, że elementy delikatnie zostaną przyklepane tak, by klej spod styropianu nie wyszedł na zewnątrz i nie pobrudził ściany. Należy mieć również na uwadze szczeliny, których niestety powstanie jest nieuniknione. Wypełnienie ich masą szpachlową w postaci akrylu do łączeń zniweluje je i sprawi, że będą tworzyć jedność ze ścianą.

Pamiętajmy, że klej potrzebuje od 8 do 16 godzin, aby w pełni wyschnąć. Z malowaniem poczekaj do następnego etapu.

5. Malowanie sztukaterii

Mimo że listwy mają oryginalny biały kolor, należy je pomalować dodatkową powłoką, aby elegancko prezentowały się we wnętrzach i pasowały do jego stylu. Warto przed malowaniem przetrzeć delikatnie szmatką listwy, aby pozbyć się kurzu powstałego w procesie cięcia i przyklejania.

Czym pomalować listwy styropianowe?

Polistyren to materiał, który z łatwością przyjmuje farby akrylowe i lateksowe. Wybierz odpowiedni kolor, łącz ze sobą pomysły, koncepcje i obserwuj jak Twoje pomieszczenie, zmienia się w mgnieniu oka. Należy sprawdzać właściwości każdej farby, aby nie posiadała w składzie rozpuszczalników.

Warto wiedzieć!

Podczas malowania sztukaterii przydatne okażą się taśmy do oklejenia ściany szczególnie wtedy, kiedy listwy sufitowe mają mieć inny kolor niż ściany, na których ma być zainstalowana sztukateria. Przyklej delikatnie taśmy wzdłuż listew, wybierz ulubiony pędzel lub pistolet natryskowy i przejdź do malowania sztukaterii to nic trudnego!

Jeżeli wszystkie etapy masz już sobą, zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami przez naszych klientów.

Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę