Jak zrobić sztukaterię na ścianie?

Własny projekt

Sztukateria na ścianie staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego, ponieważ taka dekoracja może odmienić każde wnętrze. Pomieszczenie staje się bardziej eleganckie, a ściany nie są monotonne.

Jeśli planujesz ozdobić swoją ścianę sztukaterią, warto zacząć od stworzenia indywidualnego projektu. W ten sposób uzyskasz pewność, że każdy element idealnie wpasuje się do całej kompozycji domu, biura czy mieszkania. Sztukateria na ścianie wygląda najpiękniej, gdy elementy są symetryczne, a odstępy między nimi równe.

Od czego zacząć?

Na początku trzeba zmierzyć ścianę, aby poznać jej dokładne wymiary. Następnie należy rozrysować układ ozdobnych listew na kartce, uwzględniając przy tym odstępy oraz wysokość i szerokość paneli. Ilość utworzonych paneli na ścianie może być dowolna. Zazwyczaj układa się je nieparzyście, gdyż w ten sposób można osiągnąć ciekawszy efekt.

Projektując wygląd sztukaterii, warto uwzględnić elementy, które mogą pojawić się na linii listew, przykładowo gniazdka czy przełączniki do światła. Dobrym pomysłem będzie zrobienie wizualizacji za pomocą taśm malarskich. W rezultacie będziemy pewni, że projekt wkomponuje się w całe pomieszczenie zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jeśli planujesz zamontować listwy sztukateryjne na więcej niż jednej ścianie, trzeba skrupulatnie zaplanować położenie elementów, ponieważ ściany mogą mięć inne wymiary. Sztukateria wygląda najlepiej, gdy wszystko jest spójne, a zarazem estetyczne.Listwy styropianowe wspaniale wyglądają jako obramowanie na lustro, obrazy lub inne dekoracje. Połączenie odpowiednio dobranych elementów dekoracyjnych w różnych miejscach gwarantuje niepowtarzalne efekty wystroju wnętrza.

Co będzie potrzebne do montażu?

Montaż listew styropianowych na ścianę nie jest skomplikowany, więc każdy może stworzyć piękną ścianę w eleganckim stylu bez pomocy specjalistów. Aby szybko i sprawnie zamontować dekory, należy zaopatrzyć się w:

  • dekoracyjne listwy ścienne
  • małą piłę ręczną
  • klej do sztukaterii
  • skrzynkę uciosową
  • farbę do pomalowania sztukaterii
  • poziomicę laserową
  • masę szpachlową do sztukaterii

Sztukateria na ścianie - montaż w 3 krokach

Docinanie

Wbrew pozorom docinanie listew ozdobnych jest bardzo proste i niedrogie. Wystarczy zaopatrzyć się w piłę ręczną i skrzynkę uciosową. Elementy sztukaterii zazwyczaj sprzedawane są w stałej długości - 2 metry. W konsekwencji przed zakupem należy obliczyć, ile listew będzie potrzebne, aby zrealizować cały projekt. Listwy przycinamy pod kątem 45 stopni. Po ich połączeniu powinny idealnie do siebie pasować. W rezultacie otrzymamy pożądany efekt ramy (oka). Zobacz poradnik: Docinanie listwy za pomocą skrzynki uciosowej – krok po kroku.

Przyklejanie

Na przyciętą listwę nakładamy klej do sztukaterii. Najlepiej rozmieszczać klej falistą linią, aby jego nadmiar nie wypłynął na ścianę (w takim wypadku usuwamy go wilgotną gąbką). Przed przytwierdzeniem listwy należy się upewnić, że znajduje się ona w odpowiednim miejscu.

Gdy po przyklejeniu listew w narożnikach pojawią się szczeliny, należy je uzupełnić masą szpachlową do sztukaterii. Wystarczy nałożyć niewielką ilość produktu na palec, a następnie wprowadzić ją w rowki. Nadmiar masy usuwamy wilgotną ściereczkę lub gąbką.

Malowanie

Dopełnieniem całego procesu montażowego sztukaterii jest malowanie listew. Zarówno listwy jak i ściany maluje się tą samą farbą. Listwy sztukateryjne najlepiej pomalować dwukrotnie, w celu uzyskania lepszego krycia. Ta sama kolorystyka listew i ścian sprawi, że pomieszczenie będzie prezentowało się elegancko i spójnie. Szczegółowy poradnik: Jak pomalować elementy sztukaterii wewnętrznej.

Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę