Jak zamontować bonie?

Efektowna ozdoba elewacji

Bonie elewacyjne to od lat świetny element wykorzystywany do dekoracji fasad. Dzisiejszy postęp technologiczny i nowe metody budowania doprowadziły, że obecnie wykonuje się je zupełnie inaczej niż kiedyś. Bonie elewacyjne nie jest skomplikowane, a może uatrakcyjnić wygląd domu. Linearne podziały sprawią, że powierzchnia nie będzie wyglądało płasko. Taka ozdoba poprawi proporcję domów, na przykład oddzieli optycznie kondygnacje budynku. W rękach architektów i projektantów bonie służą jako narzędzie do stworzenia iluzji.

Co będzie potrzebne do wykonania boni?

Aby wykonać bonie potrzebne Ci do tego będą:

  • podstawowe narzędzia;
  • klej do elementów ze styropianu;
  • precyzja i zdolności manualne
  • odrobinę wprawy też się przyda, choć nie jest konieczna;

Bonie - montaż krok po kroku

Krok 1.

Pracę rozpoczynamy zmierzeniem dokładnie ściany.

Krok 2.

Następnie ważnym elementem pracy, jest przeprowadzenie sprawnie cięcia. Pomocne w tym mogą okazać się metalowe łaty, wzdłuż których przesuwa się narzędzia.

Krok 3.

W rowku powstałym w izolacji umieszcza się profil PCW ze skrzydełkami pełniącymi funkcję siatki zbrojącej. Wkleja się go zaprawą klejową. Jego zadaniem jest wzmocnienie krawędzi zagłębienia. Rowek wykończony taki profilem wygląda estetycznie.

Koniecznie należy powierzchnię między boniami wzmocnić siatką zbrojącą. Zatapia się ona w zaprawie klejowej. Powinna ona zachodzić na skrzydełka profilu do boniowania.
Do wycięcia boni wystarczy jedynie zwykła wycinarka, którą można kupić w każdym sklepie budowlanym - przeznaczoną do tego typu materiału.

Alternatywne sposoby montażu boni

Jednym ze sposobów jest użycie profili z wypełnieniami. Tynkuje się wtedy całą ścianę, a potem usuwa się materiał wypełniający profile. Obszar profili najczęściej maluje się. Przy takim sposobie należy precyzyjnie wykończyć miejsca, w których zbiega się boniowanie. Profile się ścina pod kątem.

Na rynku możemy również spotkać się z tak zwanym pseudoboniowaniem. To utworzenie pasku w strukturze tynku za pomocą uprzednio naklejonej taśmy malarskiej. Usuwa się ją zaraz po nałożeniu tynku. Aby stworzyć złudzenie optyczne i wyrazić głębię w tynku, widoczną powierzchnię pomaluj ciemnym kolorem.

Możemy również kupić gotowe bonie. Nakleja się je na ocieplenie budynku. Wykonane z twardego materiału jakim jest styropian stwarzają niepodważalne dekoracje na elewacji. Ich powierzchnia jest utwardzona żywicą epoksydową, dzięki temu jest odporna na uderzenia.

Montaż gotowych elementów jest prosty i przyjemny. Nadaje się do przyklejenia do każdego podłoża. Przytwierdza się je rozprowadzając klej po obwodzie elementów styropianowych oraz punktowo na ich powierzchni. Podczas naklejania boni najważniejsza jest precyzja.

Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.