Jak urządzić pokój gościnny?

W kulturze polskiej gościnność odgrywa ogromne znaczenie. Uznawana za jedną z podstawowych wartości jest nieodłączną częścią życia każdego z nas. Polacy przywiązują dużą wagę do wyglądu pokoju gościnnego, a to wszystko po to, by zapewnić komfort każdemu przybyszowi. Możemy wyróżnić dwa rodzaje lokum najczęściej oferowanych gościom w naszych domach i mieszkaniach. Pierwszym z nich jest oddzielny pokój, drugim natomiast strefa zagospodarowana dla gości w salonie. 

Na początku przedstawiamy gotowe inspiracje pokoi gościnnych o neutralnej kolorystyce, odizolowane od pozostałych członków rodziny

Pokój gościnny z odrobiną prywatności

Organizując miejsce dla swoich krewnych, oprócz względów estetycznych powinniśmy zadbać o to, by goście czuli się jak u siebie w domu. Zagwarantowanie prywatności i intymności jest niezbędne do szybkiej regeneracji organizmu zwłaszcza po wyczerpującej podróży. 

Elementami, które muszą się znaleźć w pokoju gościnnym, są rolety i zasłony. Porządne zaciemnienie okien przełoży się na niską przenikliwość światła i dźwięków. To bardzo ważne szczególnie jeżeli mieszamy przy ruchliwej ulicy. Ściany pokoju dla gości nie powinny być pomalowane krzykliwymi kolorami. Delikatne beże i szarości ocieplą klimat pomieszczenia. Warto zdecydować się również na wykorzystanie sztukaterii styropianowej. Listwy oświetleniowe ścienne nadadzą intrygującego charakteru, ale również w efektowny sposób dopełnią światło, które się w nim znajduje.

Wyposażenie

W większości przypadków w pokojach gościnnych możemy znaleźć rozkładaną kanapę, pełniącą funkcję siedziska z możliwością spania. Sofy rozkładane są najlepszym rozwiązaniem w ograniczonej przestrzeni. Ten hybrydowy mebel wtopi się w każdy styl i urok pomieszczeń. Alternatywą dla niewielkich, minimalistycznych kanap jest potężne łóżko sypialniane. Jeżeli w pomieszczeniu dla Gości zmieści tak duży mebel, bez zastanowienia powinniśmy go wykorzystać dla wygody odwiedzających. 

W razie przedłużającego się odpoczynku waszych krewnych warto by mieli zapewnione miejsce do przechowywania swoich rzeczy i ubrań. Najlepszym rozwiązaniem okaże się duża, pakowna szafa, która pomieści wszystkie skarby waszych gości. To bardzo ergonomiczne rozwiązanie ze względu na nie potykanie się o rozstawione walizki i przede wszystkim schludne, niewymięte ubrania, za którego goście będą wam wdzięczni. 

Listwy styropianowe w pokoju gościnnym

Design w pokoju gościnnym

Dekoracje pokoju gościnnego odgrywają bardzo dużą rolę. Przyjemne dla oka dodatki pozostaną w ich pamięci na długo. Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz! Świeży komplet lnianej czy bawełnianej pościeli zapewni wygodę, ale i elegancki wygląd. Delikatnewzory  tkanin zawsze będą się pozytywnie kojarzyły. Dobór do pościeli koca i ozdobnych poduch w tym samym stylu będzie wisienką na torcie. Unikajcie kwiatów w pokoju gościnnym ze względu na alergie, z jakimi mogą się mierzyć wasi krewni. 

Nie bójmy się stwierdzenia, że synonimem słowa design jest sztukateria. Listwy styropianowe zainstalowane na ścianie pozwalają nie tylko na przełamanie granicy pomiędzy kontrastowymi odcieniami ściany. Przepiękne wzory i ornamenty, jakie posiadają, potrafią odmienić całkowicie wnętrze. Dlaczego by nie stworzyć luksusowego wnętrza dla naszych gości?

Strefa dla gości w salonie

Nie każdy ma możliwość przygotowania oddzielnego pokoju dla krewnych. Najczęściej role pokoju może ogrywać salon. Niekomfortowym rozwiązaniem dla przybyszów może stać się "mieszkanie" w salonie połączonym z kuchnią. W takich przypadku warto odstąpić na czas pobytu gości swoją sypialnię lub pokój dziecięcy, by dać im odrobinę prywatności. Kilka dni na kanapie nikomu nie zaszkodzi, a Twoi goście podziękują i docenią za wygodę, jaką otrzymali. 

Sztukateria w pokoju gościnnym

Warto pamiętać

Jeżeli pokój dla gości jest już gotowy, warto zadbać o kilka ważnych spraw. Bez względu na to, kto będzie was odwiedzał, musi mieć zapewnioną czystość i świeżość. Porządek i dbałość o ten domowy kąt zadziała również w drugą stronę. Widząc ład i schludność wasi goście, również zadbają o ich tymczasowe lokum. 

Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.