Jak pomalować elementy sztukaterii wewnętrznej?

Podczas malowania poszczególnych elementów nie można zapomnieć o tym, że efekt będzie zależał przede wszystkim od materiału, z jakiego został wytworzony. Niektóre materiały są bardzo chłonne, a w takim wypadku należy pomalować je kilkukrotnie, aby dobrze się prezentowały. Warto pamiętać, by unikać farb, które posiadają w swoim składzie rozpuszczalniki. Zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie farba akrylowa na bazie wody. Ponadto do malowania sztukaterii wystarczająca jest również farba do ścian.

Innowacyjna metoda zwana ekstrudowaną pozwala na otrzymanie sztukaterii poliuretanowej powstałej na bazie polimeru. Za pomocą tej metody element zdobywa fabryczną powłokę ochronną, którą wystarczy pomalować tylko raz. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo czasu oraz kosztów.

Przeważnie gzymsy malujemy na biały kolor lub taki sam jaki mamy na ścianach. Jeśli jednak chcemy uzyskać bardziej oryginalny styl, wtedy możemy wykorzystać odcień, który wpisze się w wygląd całego wnętrza. Dobrze pamiętać o tym, że nie wszystkie połączenia kolorystyczne do siebie pasują i w efekcie mogą wyglądać nieestetycznie. Jest to sprawa warta dłuższego przemyślenia. Po zamontowaniu listew, gzymsów lub innych części ozdobnych trzeba zostawić je na przynajmniej kilka godzin. Nadmiar kleju usuwamy po montażu mokrą gąbeczką.

 

Gzyms

 

Gzyms — Malowanie

Przed rozpoczęciem malowania gotowych sztukaterii należy oczyścić je z kurzu i innych zabrudzeń. Następnie zabezpieczamy ściany i sufit taśmą malarską. Upewniamy się, że jest odpowiednio umieszczona i że nie uszkodzimy jej w trakcie malowania. Warto również zabezpieczyć podłogę i meble folią budowlaną.

W zależności od rodzaju zdobienia w gzymsie będziemy potrzebować różnych pędzli. Do tych o większej ilości ornamentów będziemy używać mniejszych pędzli, natomiast do gładkich wystarczy standardowy. Za pomocą niewielkich pociągnięć, malowanie będzie o wiele bardziej precyzyjne.

Po wykonanym malowaniu należy odczekać do całkowitego wyschnięcia. Potem oceniamy efekt i w razie potrzeby powtarzamy malowanie do osiągnięcia zadowalającego skutku.

Gzymsy

Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę