Kolumny styropianowe w porządku architektonicznym

Historia kolumny styropianowej sięga daleko wstecz, bo aż czasów starożytnych. Jej pierwowzorem był wielki, drewniany pień, który za zadanie miał podtrzymanie dachu domu. Definicja opisuje ją jako konstrukcję architektoniczną, powstałą do podpory, posiadającą przekrój koła lub wielokąta foremnego. Jednak jedną z najważniejszych jej atutów jest funkcja dekoracyjna. Dawniej Grecy za pomocą wyglądu kolumn określali porządki architektoniczne, a każdy kolejny był bardziej skomplikowany od poprzedniego. Na wstępie należy zaznaczyć, że kolumny styropianowe składają się z trzech podstawowych elementów:

  • baza kolumny styropianowej - najniższa część, inaczej też zwana potocznie: spodem, dołem, podstawą,
  • rdzeń (trzon) - najdłuższy, pionowy, środkowy element,
  • wieńczącą częścią jest głowica.

Z takich też części podpory składały się zawsze na przestrzeni lat. Dwie zestawione ze sobą kolumny, które stykają się ze sobą głowicami i bazami zwie się bliźnimi, a ich większa ilość w szeregu to inaczej kolumnada. Jeśli przekrojem podpory jest wielokąt, wtedy nazywa się ją filarem.

We wcześniej wspomnianych porządkach architektonicznych występują 3 podstawowe nurty: dorycki, joński i koryncki. W zgodzie z różnorodnymi stylami architektonicznymi zmieniały się kształty, wzory, wielkości i proporcje w zależności od okresu, różniące się detalami między sobą i dzisiejszymi kolumnami styropianowymi.

Porządek dorycki jest najstarszym z wymienionych. Charakteryzował się surowymi konturami, okazałością i wielkością. W tym wypadku podpora staje bezpośrednio na podłożu, nie posiada bazy. Jeśli chodzi o dekoracje jest to zdecydowanie minimalistyczny styl - oszczędny i ”twardy”, a jednak prezentuje się zgrabnie i bardzo wdzięcznie.

W porządku jońskim styl zdecydowanie różni się od powyższego, choć powstały w bardzo podobnym czasie. Są to kolumny o lekkiej, wysmuklonej budowie - delikatne i finezyjne. Posiada umiarkowaną ilość skomplikowanych detali oraz szczegółów. Jej głowica jest najczęściej spiralą. Porządek ten został wykształcony w Azji i głównie dominował w tamtych rejonach.

Porządek koryncki ukształtował się najpóźniej, w okresie hellenistycznym. Łączy wszystko to, co do zaoferowania miały dwa wyżej wymienione porządki. Różni się głównie wykonanie głowicy o kształcie kielicha. Kolumny wyrzeźbione są z dokładnością i posiadają wiele ozdobnych detali wywodzących się ze wschodu.

Przez wiele lat formy podpór przekształcały się wielokrotnie. Do pewnego czasu pozwolić na nie mogli sobie tylko arystokraci, osoby majętne albo wysoko postawione. Na szczęście ewolucja technologii pozwoliła na stworzenie świetnego, trwałego i znacznie tańszego materiału - styropianu EPS. Dzięki temu każdy może teraz pozwolić sobie na wykończenie budynku za pomocą kolumn styropianowych, które są niesamowicie eleganckim i gustownym elementem dekoracyjnym.

 

Niskie Ceny sztukaterii styropianowej

najniższe ceny

Indywidualne projekty gzymsów, listw styropianowych

indywidualne projekty

Szybka realizacja sztukaterii styropianowej

szybka realizacja

Transport gzymsów, listw styropianowych, boni, listw oświetleniowych gratis

transport na całą europę

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.